Maths Mate Term 4 Week 7

Predict: I predict this question will involve money.

Read: Which deal costs less per litre?
A)$32 for 4L or
B)$8.50 for 1L

Clarify: Nothing

Solve:
Well, first I divided 32 by 4, because that get me to see how much 1L was worth, and that was $8. When I looked at the second option, it was $8.50, and strait away I knew that A was the right answer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *